Oyunbolumleri-Güncel Oyun Haberleri


Güncel Oyun Haberleri

15 Kasım 2016
Dengesiz döviz kurları oyun sektörünü nasıl etkileyecek? Ne yapmalı? – Blog

15 Kasım 2016 Oyun Haberleri Yorum Yok

Hem ülkemizin hem de genel açıdan tüm dünyanın ekonomi açısından pek iyi yerlere gitmekte olduğu söylenemez. Doğal kaynaklar tükendikçe, yönetimler değiştikçe, terör saldırısı ve benzeri etkenler yüzünden ülkelerin dengeleri değiştikçe bu en nihayetinde dünyanın ekonomik düzenine de bir vurgun gerçekleştiriyor. İstesek de, istemesek de bu vurgunun sonuçları ile birinci elden bir şekilde karşılaşıyoruz.

Otomotiv, giyim, gıda, teknoloji ve daha birçok sektörde döviz kurlarının dengesiz iniş ve çıkışları fiyatları etkiliyor. Elbette o sektörler de hayatımızda büyük yerler kaplıyor. Örneğin geçtiğimiz gün bir Türk kargo firması ile gönderim yapalım dedik, bize üçüncü köprüyü kullandıkları için fiyatlarda büyük değişikliklerin meydana geleceğini söylediler. Yani yine en nihayetinde o değişiklik bize de vuracak. Aynı şekilde artık bir ayakkabı satın alırken bile çok büyük paralar ödemeye başladık. İki ay önce bir ayakkabıya 250 TL verdiğimi hatırlıyorum. Aynı ayakkabı iki sene önce 120 TL’ye satılıyordu.

Hadi diğer sektörler hayatımızda şöyle-böyle yer kaplıyor. Hadi belki bu sektörlerdeki markaların büyük bir çoğunluğunun yan sanayisi olduğu için rahat olabiliriz. Bir eşofman altı alacakken gidip popüler bir markadan 100 TL’ye değil de, pazardan 20 TL’ye alabiliyoruz. Aynı şekilde gıda sektörü de öyle, teknolojik ürünler de öyle. Çoğu ürünün bir yan sanayisi, daha ucuzu bulunabiliyor. Ama biz oyuncuları ilgilendiren konu bunlar değil. Elbette bunlar da bizler için önemli ancak ‘oyuncu’ kimliğimiz için oyun sektöründeki ekonomik değişimler bizim için çok daha önemli.

Oyunlar zaten şu anda da gayet pahalı. Öncelikle burada anlaşalım, ki zaten buna karşı çıkacağınızı da düşünmüyorum. Oyunların cep yakıyor olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Günümüzde korsan oyunculuk da ciddi oranda azalmış durumda ve dolayısıyla da insanlar orijinal oyun satın alıp oynamaya yönelmiş durumda. Öncelikle bu çok güzel bir şey. Zaten gelişen kopya koruma sistemleri de korsancılara bayağı zor zamanlar yaşatıyor. Denuvo mesela. Arada bir kırıldı, patladı, patates oldu gibi haberler gelse de ya çok zorluyor, ya da hiç bazen hiç kırılmıyor. Oyuncu da çok istediği oyunu orijinal almaya yöneliyor. Zaten orijinal oyun alma işine de bir kere başladınız mı, doğru bir şey yaptığınızı hissediyor ve bunu yapmaya devam ediyorsunuz. Elbette istisnalar mevcuttur.

Sayfa Seç12

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.
yabancı dizi izle superbetin