Oyunbolumleri-Güncel Oyun Haberleri


Güncel Oyun Haberleri

10 Kasım 2016
iPhone cihazlarından 911’i arayan virüs, kendisini evrimleştirmiş

10 Kasım 2016 Oyun Haberleri Yorum Yok


Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde bir haber yapmış ve Amerika’nın Arizona eyaletinde asıl kökeni Hindistanlı olan  Meetkumar Hiteshbhai Desai isimli lise öğrencisinin istemeden iOS’u hacklediğini söylemiştik. iOS’da olan bir açığı teknoloji devi Apple firmasına bildirmek ve böylelikle ödül almak isteyen genç, istemeden de olsa uygulamasına zararlı bir kod satırı eklemiş ve yanlışlıkla bu kötü amaçlı kod satırını aktif edince ülkedeki iPhone cihazlarının 911 acil servis hattını aramasına ve 911 acil servis hattının kısa sürede yoğunluktan kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştu. Genç özürler dilemiş ve her şeyi yanlışlıkla yaptığını söylemişti ancak bu ifadesi tutuklanmasına engel olmamıştı. Yani her şey düzeldi derken maalesef bu kötü amaçlı uygulama hala cihazları ele geçiriyor ve 911 acil servis hattını arıyor. Hem de kendini yenileyen bu kod satırı, ilginç bir şekilde kendisini geliştirerek evrimleştirmiş.

Çünkü ilk zamanlarda sadece 911’i arayan uygulama, şimdi hem acil servis hattını arıyor hem de arka planda yüzlerce internet sayfası açarak bu aramanın iptal edilmesini engelliyor ve saniyeler içerisinde cihazın donmasına sebep oluyor. Söylenene göre arka planda internet sayfalarının açılmasına neden olan açık aslında ilk olarak iOS 3 sürümünde meydana gelmiş ancak Apple tarafından yayımlanan bir güncelleme ile Safari tarayıcı için düzeltilmişti. Ancak yeni çıkan güncel iOS sürümlerinde de cihazlara bulaşarak acil servisi arayan uygulama, cihazda bulunan Chrome gibi diğer tarayıcıları kullanarak yine internet sekmeleri açıyor. Şimdi herkesin merak ettiği soru ise, bir lise öğrencisinin kendisini geliştiren virüsü istemeden nasıl yazmış olabilir?

Son olarak uzmanların uyarısını sizlere aktaralım. Eğer bir iPhone cihaz kullanıcısı iseniz ve bu sorunla karşılaşıyorsanız hemen cihazı sıfırlayın.

Etiketler

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.
yabancı dizi izle superbetin