Oyunbolumleri-Güncel Oyun Haberleri


Güncel Oyun Haberleri

07 Kasım 2016
Gmail aslında çok kolay şekilde hacklenebiliyormuş

7 Kasım 2016 Oyun Haberleri Yorum Yok


Dünyaca ünlü arama motoru devi Google’ın mail servisi olan Gmail, günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. Microsoft’un mail servisi Hotmail ve Outlook’un en büyük rakibi olan Gmail, aslında açıklarla doluymuş. Zira Pakistanlı bir lise öğrencisi olan Ahmed Mehtab, Youtube kanalından paylaştığı bir videoda mail servisinin önemli bir açığını gösterdi ve Google’ın dikkatini çekti. Ahmed’in bulduğu açığa göre eğer Gmail hesabımız varsa bu hesaba ortak hesaplar ekleyebiliyoruz. Buraya kadar normal diyebilirsiniz ancak o eklediğimiz ortak hesaba onay maili gideceğine kullandığımız ana hesaba geliyor. Böylelikle hiç alınmamış başka hesabı ana hesabımıza bağlayarak ortak yapabiliyoruz. Aşağıdaki videodan da göreceğiniz üzere mesela google@gmail.com veya gmail@gmail.com gibi izin verilmeyen mail adreslerini ortak hesap olarak bağlayabiliyoruz. Peki bunun ne zararı olabilir?

 Kötü niyetli kişilerin işini çok kolaylaştırır. Çünkü herhangi birisine ana hesabınızdan mail gönderirken o maili ortak hesabınız google@gmail.com adresinden de gönderebiliyorsunuz. Böylelikle kurbanınız bunun Google tarafından gelen resmi bir mail olduğunu düşünebilir ve bütün kredi kartı veya kimlik bilgileri gibi önemli bilgileri paylaşabilir. Yani gerçekten kullanıcılar için büyük tehlike. Ancak Google hemen bu açığı kapatarak artık kullanıcılarının endişelenmemesi gerektiğini ve yine de Google’ın hiçbir şekilde mail yoluyla önemli bilgilerini istemeyeceğini söyledi. Ayrıca bu açık sayesinde zarar görenler olup olmadığını da araştırdığını söyleyen Google, şayet mağdur olan kullanıcıları varsa onlarla iletişime geçeceğini de ekledi.

Açığı bulan öğrenci ise, şirketten para ödülü aldı ancak ne kadar aldığı ile alakalı bir bilgi yok. Ama söylentiye göre Google, kendisini ve ailesini mutlu edecek bir çek yazmış. Umarız bir daha bu tür açıklar ortaya çıkmaz.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.
yabancı dizi izle superbetin