Oyunbolumleri-Güncel Oyun Haberleri


Güncel Oyun Haberleri

01 Kasım 2016
İddialara göre Mafia 3’ün kötü olmasının sebebi 2K Games

1 Kasım 2016 Oyun Haberleri Yorum Yok


Bildiğiniz gibi 7 Ekim 2016 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Mafia serisinin yenisi Mafia 3 kendi hayranlarında maalesef beklenileni karşılayamamıştı. Oyun için ise eleştirmenler başarısız yorumu yapmıştı. Bu başarısızlığı herkes oyunun geliştirici firması Hangar 13’e yıksa da aslında bir de madalyonun diğer tarafı varmış. Zira internete atılan bir iddia ortalığı karıştırdı. Çünkü kendisinin bir 2K Games bünyesinde oyun gelişiminde çalışan birisi olarak tanıtan ve ismini vermeyen bir kişi, hem Mafia 3’ün hem de Evolve’nin bu kadar kötü olmasının asıl sorumlusu olarak 2K Games’in olduğunu söyledi. Çalışanın dediklerine göre şirket, oyunun geliştirilmesine hep burnunu sokarak oyunun istediği gibi yön almasını sağlamış. Şirketin yönetim kurulundan kaynaklı sorundan dolayı maalesef şirket hakkında başarısız kararlar alınmış. Mesela şirketin bünyesinde bulunan Irrational Games ve 2K Avustralya’nın kapanması gibi.

Söylenene göre şirketin bu birimlerini kapatmasının tek sebebi herhangi bir mantıklı açıklaması olmayan maddi kesintiler. Açıklamasına devam eden şirket çalışanı, ”İlk olarak 2K Avustralya hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Bonderlands: The Pre-Squel, 2K Avustralya’nın 40 kişilik kemik kadrosuyla 18 ay gibi bir sürede geliştirildi. Oyun toplamda 1,5 milyondan fazla sattı ki sonradan çıkan indirilebilir içerikler de çok fazla sattı. Her şey yolunda gözüküyordu ama 2K Games aldığı bir kararla 2K Avustralya’yı kapatarak böylesi bir başarı yakalayan 40 kişiyi ekibi gözden çıkarıyor. Size sorarım, mantık bunun neresinde? Ayrıca Hangar 13 stüdyosu ise Mafia 3’ün geliştirilmesi için yıllarını ve 2K Games’in on milyonlarca dolarını harcadı. Yani oyunun kendi maliyetini karşılaması için 9-10 milyon kopya satması gerekiyor ama gelen raporlara göre satılan kopya sayısı 1 milyonu geçemedi. 2K Games çok büyük zarar etmiş oldu.” ifadelerine yer verdi.

Bu açıklama gerçekten şaşırtıcı. Ayrıca açıklamalarına devam eden şirket çalışanı son olarak, ”Mafia 3 ve Evolve oyunlarında şirketin bu kadar zarar etmesi aslında şaşırtmadı beni. 2K Games’in yöneticileri, kendi anlayışlarını oyunlara adapte etmekten hiç çekinmiyorlar. İlginç olanı ise hissedarları bundan dolayı yüzlerce milyon dolar zarar etseler bile yine de bunlara izin veriyorlar.” sözlerini söyledi. Ancak tekrardan hatırlatalım, bunlar sadece ismi belli olmayan birisinden gelen iddialar. Yani herhangi bir resmiyeti yok.

Ancak 3D Realms stüdyosunun kurucusu George Broussard ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 2K Games’in çok kötü bir şey olduğunu ve bir gün onun da şirketin geliştiricilere nasıl davrandığını açıklayacağını söyledi. Bu Twitin ardından ise bütün bu iddiaların doğru olması kuvvetle muhtemel. Bakalım başka nasıl açıklamalar gelecek bekleyip göreceğiz.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.
yabancı dizi izle superbetin