Oyunbolumleri-Güncel Oyun Haberleri


Güncel Oyun Haberleri

26 Ekim 2016
Battlefield 1, Türkiye’de yasaklanabilir

26 Ekim 2016 Oyun Haberleri 1 Yorum


Geçtiğimiz 21 Ekim Cuma günü çıkışını gerçekleştiren ve hem grafikleri hem oynanışı hem de oluşturduğu 1. Dünya Savaşı atmosferi ile bildiğiniz gibi Battlefield 1 hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştı. DICE’nin geliştirdiği ve EA Games’in yayınladığı oyun maalesef ülkemizden gelen tepkilerin hedefi oldu. Zira bildiğiniz gibi oyunun senaryo modunda Anzak askeri olarak Çanakkale’de haberci görevi yapıyoruz ve bolca Osmanlı askerini öldürmek zorunda kalıyoruz. Bir de görevin arka planında İtilaf Devletlerinin Türk köylerini ağır bombardımana tutması da cabasıydı tabii ki. Ekstra olarak Arabistanlı Lawrence’nin de oyunda yer alması ve özellikle o bölümde Osmanlı İmparatorluğunun gaddar gösterilmesi ve tarihten uzak olarak ağır silah ve teknolojiye sahipmiş gibi gösterilmesi, ülkemizden gelen tepkilere neden olmuştu. Ülkemizde birçok haber kuruluşunun da haberini yaptığı olay iddialara göre resmi makamlara iletilecek.

Emekli Binbaşı Barış Dedabağ’ına göre bu oyun psikolojik savaştan ibaret. Dedebağ, ”Çanakkalede bizim 57. Alay’ımız var bütün askerlerin şehit düştüğü. Günümüzde de bu tür psikolojik oyunlarla savaşacak gönüllü alaylarımız vardır.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca bazı uzmanlar da bu görüşe katılıyorlar. Zira uzmanlara göre bu oyunun Türk ve İslam düşmanlığının körüklendiği ve Orta Doğu’da tekrar ortalığın karıştığı bu zamanlarda çıkması hiçbir şekilde tesadüf olamaz. En son Battlefield 4’ü de Shanghai’yi işgal etmemizden dolayı Çin hükümeti yasaklamış ve bir adım ileriye giderek ülkede oyunun hem demosunu hem de fragmanlarının yayımlanmasını bile yasaklamıştı. İddialara göre ise bütün bu detayların yer aldığı rapor bir Cumhuriyet savcısı tarafından Bakanlığa iletilecek.

Yani eğer Bakanlık o raporu haklı bulursa Battlefield 1 Türkiye’de yasaklanmış olacak. Ancak dediğimiz gibi bunlar sadece iddiadan ve söylentiden ibaret. Henüz resmi bir açıklama yok. Bakalım neler olacak bekleyip göreceğiz.

Yapılan 1 Yorum

  1. oyunun yapımcısı açıklama yaptı okuyun

    Cevapla

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.
yabancı dizi izle superbetin